Контакти:

Bez nazwy 1 1

Нутрі-оцінка

Система Nutri-score вводить в оману і не була прийнята або навіть визнана в нашій країні як відповідний спосіб допомоги споживачам у прийнятті ними власного вибору харчування.– таких висновків дійшло італійське антимонопольне відомство.

У статті, опублікованій 1 серпня ц. рішення встановило, що використання системи Nutri-score є несумлінною комерційною практикою.

Bez nazwy 1 1

Таким чином, відомство завершило розгляд, розпочатий у листопаді 2021 року проти кількох італійських та іноземних компаній щодо використання знака Nutri-Score.

У розгляді брали участь такі особи: Carrefour Italia SpA, GS SpA, Interdis, Pescanova Italia Srl, Weetabix Ltd. та Valsoia SpA.

Оцінку поживності видалено з етикеток

Відомство зобов’язало підприємців виконати низку заявлених зобов’язань.

Відразу після того, як Італія висловила стурбованість з приводу правомірності використання системи Nutri-score, іспанська компанія Pescanova взялася змінити упаковку зі спірною етикеткою на фішбургері, що нею продається.

Він заявив, що не буде використовувати цю систему в майбутньому і не просуватиме її на своєму веб-сайті або у своїх власних соціальні медіа ніяких продуктів з логотипом Nutri-score – принаймні поки італійський уряд не змінить свою позицію.

Weetabix та Valsoia також заявили про припинення розповсюдження на італійському ринку деяких своїх продуктів, відзначених маркуванням Nutri-score.

Її слід замінити на таблицю, яка показує найважливіші дані про харчову цінність (що вже використовується в Італії та інших країнах ЄС для різних видів продуктів харчування). Це “таблиця GDA”, яка раніше також використовувалася на польському ринку.

Bez nazwy 1

Три компанії з групи Carrefour (тобто Carrefour Włochy, акціонерне товариство GS та Interdis) зобов’язалися видалити значок Nutri-score з наступних продуктів:

  • продукти, замовлені GS та Carrefour своїм постачальникам та розміщені на ринку в Італії або за кордоном, із зазначенням GS SpA на етикетці як особа, відповідальна за інформацію;
  • продукти із захищеним найменуванням походження, захищеним географічним зазначенням, гарантованими традиційними делікатесами та традиційними агропродовольчими продуктами;
  • продукти італійської гастрономічної традиції (м’ясо, сири, оливкова олія) незалежно від місця виробництва;
  • брендова продукція Земля Італії.

Нутрі-оцінка: будьте обережні!

Проте зникнення значка Nutri-score із етикеток продуктів в італійських магазинах – це ще не все.

У відомстві підтвердили необхідність рішення, запропонованого компаніями групи Carrefour, що полягає у розміщенні спеціальної реклами у місцях продажу.

Використовуючи плакати, цінники, веб-сайти та QR-коди, вони повинні пояснити споживачам принципи системи, її обмеження та методологію.

Зокрема, в італійських мережах Carrefour на видному місці має бути розміщена така інформація:

Продукція бренду Carrefour із лінійок Classic, Sensation, Extra, Original, Carrefour Bio, Carrefour Veggie, Selection та Simple за межами Італії продається французькою компанією Interdis, що входить до складу Carrefour France, також в інших європейських країнах. У Франції прийнято добровільну систему маркування харчової цінності Nutriscore, яка передбачає розміщення відповідного логотипу на упаковці. Логотип відсутній на інших продуктах бренду Carrefour, оскільки Італія не прийняла цю добровільну систему маркування харчової цінності..

Система NutriScore виражає оцінку продуктів харчування на основі профілю харчування з урахуванням наявності несприятливих елементів (наприклад, калорій, жирів, солі тощо) та корисних елементів (фруктів, клітковини, овочів тощо) із зазначенням рейтингу в літерах ( A, B, C, D, E) та в колірній шкалі (зелений, жовтий, помаранчевий та червоний).

ПОПЕРЕДЖЕННЯ: Система NutriScore була розроблена на основі алгоритму та наукових досліджень, які не є загальновизнаними. Система не враховує індивідуальні потреби та профіль харчування, а показник NutriScore не є абсолютною оцінкою корисності даного продукту харчування, а відноситься до його складу по відношенню до 100 г продукту, а не до витраченої порції. Усі продукти, які представлені на ринку, слід розглядати як частину нормального різноманітного та збалансованого харчування.“.

Розмір плакатів з вказаною вище інформацією варіюється в залежності від розміру магазину (гіпермаркет, ринок, експрес).

Підприємства мають 90 днів, щоб проінформувати Управління про виконання зобов’язань.

Кого не боїть Нутрі-скор??

У той час, як італійці бойкотують систему Nutri-score, сім інших європейських країн зміцнюють свої позиції в її захисті.

Сюди входять Франція, Бельгія, Німеччина, Люксембург, Нідерланди, Іспанія та Швейцарія.

У лютому 2021 року ці країни створили Керівний комітет Nutri-Score, який є наднаціональною системою управління цією системою, координації її розробки та впровадження за допомогою гармонізованих процедур, а також заснували Науковий комітет.

І саме тоді, коли італійське відомство підтвердило «незаконність» Nutri-score, ці країни прийняли запропоновані незалежними експертами зміни у роботі алгоритму, які тепер застосовуватимуться на їхніх територіях.

Ви можете прочитати документ, який описує ці зміни тут.

***

Чи має система Nutri-score шанс стати фаворитом у Європі для «маркування ФОП»?

Нагадаємо, що пізніше цього року Європейська комісія надасть пропозицію щодо системи ЄС для надання інформації про харчову цінність на лицьовій стороні упаковки.

Однак чи вдасться досягти компромісу з огляду на наскільки рішучі як прихильники, так і противники цієї системи?

ДАЛІ БУДЕ…

Агнешка Шимецька-Весоловська
доктор юридичних наук

***

Продовольчий ринок ЄС стає все більш відкритим для комахи. Європейська комісія схвалила нові види комах. нова їжа: після борошняного черв’яка та личинок перелітної сарани, про які я тут писав, настав час і домашнього цвіркуна, який – відповідно до Постанови № 2022/188 – може з’явитися на ринку з 3 березня цього року. (Читай далі…)

Можу я чимось допомогти?

У блозі багато статей, де я безкоштовно ділюся своїми знаннями.

Якщо вам потрібний індивідуальний оплачений юридичну допомогу, звертайтеся.

Розкажіть мені про свою проблему і я підкажу, що ми можемо зробити разом і скільки коштуватиме моя робота.

Агнешка Шимецька-Весоловська


Автор Статті: “ХАРЧОВЕ ПРАВО”

Залишити відповідь